Inwestowanie w klasyki ma sens?

To zależy...

Porady
30. 09 2020
Inwestowanie w klasyki ma sens?

Niskie oprocentowanie lokat, spadająca wartość pieniądza sprawia, że coraz więcej osób szuka alternatywnych form lokowania gotówki. Od kliku lat, niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszą się samochody klasyczne oraz youngtimery . Odpowiedni wybór może przynieść nawet 10 procent zysku rocznie.

 Inwestycja dla każdego?

 Inwestycja w samochody klasyczne jest kusząca. Zysk może wynosić nawet 8-10 procent w skali roku, podczas gdy oprocentowanie lokat z reguły wynosi około 1-1,5 procent. Przy obecnej inflacji jest to zarobek poniżej opłacalności. Zakup i późniejsza sprzedaż samochodu zabytkowego mogą przynieść spore zyski, lecz inwestycja tego typu wymaga sporej wiedzy na temat motoryzacji. Kupno zabytkowego samochodu może okazać się nieopłacalne, jeśli postawi się na nieodpowiedni model, markę i co ważniejsze – stan pojazdu. Niektóre samochody klasyczne drożeją szybko, inne z kolei pozostają bez zmian nawet przez długie lata. Aby rozróżnić modele zyskujące na wartości od pozostałych, inwestorzy bacznie śledzą trendy w branży motoryzacyjnej. Zdecydowanie najwięcej obecnie zarobić można na youngtimerach.

 

Stopa zwrotu z poszczególnych inwestycji alternatywnych według Frank Knight Luxury Investment Index za okres 10 lat (4Q 2007 – 4Q 2017)

Źródło: www.knightfrank.com

 

Youngtimery najszybciej zyskują na wartości

Youngtimery, czyli przyszłe klasyki, które już otrzymały status kultowych, można kupić już za kilkanaście tysięcy złotych.  Fiat 500, który był produkowany w latach 1957-1975, w stanie do remontu jest dostępny już za 2-3 tysiące euro jeżeli chodzi o egzemplarze z końca produkcji. Dla inwestorów z zacięciem do motoryzacji i mechaniki jest to okazja do zarobienia kilkunastu tysięcy złotych. Odrestaurowany 500-tki kosztuje około 10 tysięcy euro, a jego cena wciąż rośnie. Podobnie jest w przypadku wielu innych modeli. Wśród oldtimerów trudniej jest znaleźć tanie egzemplarze, które szybko zyskują na wartości. Udaje to się dość rzadko, dlatego inwestorzy skłaniają się ku lokowaniu kapitału w nowszych modelach.

 Liczba inwestorów w branży motoryzacyjnej rośnie

Zarabianie na samochodach klasycznych jest popularne w wielu krajach na zachodzie Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. W Polsce stopniowo zwiększa się liczba inwestorów, co widać dobrze w statystykach importu aut zabytkowych oraz rejestracji nowych oldtimerów.

Należy zaznaczyć, że głównym powodem do lokowania pieniędzy w klasykach jest przede wszystkim niesamowita przyjemność wynikająca z samego faktu posiadania i doznań jakie daje jazda autami z poprzedniej epoki.

MH